Duyurular Tümü

CHP
Facebook
Twitter
TBMM
Ziyaretçi Defteri
Basında Gökhan Günaydın
GELECEĞİN KÖYLERİ HAREKETİ Köy yoksa gelecekte yok !
CHP'nin Yeni Tarım Düzeni
medya görselleri

Çok Okunanlar

   

Yeni Toplumcu Belediyecilik Sempozyumuna Türkiye’nin dört bir yanından siyasetçiler, akademisyenler,belediye başkanları katıldı.

Yeni Toplumcu Belediyecilik Sempozyumuna Türkiye’nin dört bir yanından siyasetçiler, akademisyenler,belediye başkanları katıldı.

Çankaya Belediyesi ve Çankaya Kent Konseyi’nin düzenlediği ‘Yeni Toplumcu Belediyecilik Sempozyumu’nda Türkiye’nin dört bir yanından siyasetçiler, akademisyenler, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi. ‘Toplumcu Belediyeciliğin Kökenleri’, ‘Yerel Demokrasi ve Kenttaşlık Hukuku’, ‘Üretici ve Kaynak Yaratıcı Belediyecilik’, ‘Dayanışma ve Katılım’ gibi konular ele alındı

Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen iki günlük “Yeni Toplumcu Belediyecilik Sempozyumu” büyük bir katılımla İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
     1970’li yıllarda Vedat Dalokay, Ahmet İsvan ve İhsan Alyanak gibi belediye başkanları tarafından hayata geçirilen, toplum, çevre, yerel demokrasi öncelikli “Toplumcu Belediyecilik” anlayışını yeni koşullara uyarlayarak dört yıldır Çankaya’da uygulayan Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sempozyum, ikinci günde yapılan üç oturumla tamamlandı.

Sempozyumda ilk gününde  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise yaptığı konuşmasında, CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesine rağmen kabul edilen Bütünşehir Yasası'na atıfta bulunarak, vatandaşların kendilerine sorulmadan çıkarılan yasalara saygı duymak zorunda olmadıklarını dile getirerek “İlçe sınırlarında dilediğim gibi oynar, 30 kenti bütünşehir ilan eder, il özel idarelerini, binlerce köyü kapatırım diyen anlayışa Anayasa Mahkemesi maalesef izin vermiştir” şeklinde konuştu.

Yeni Toplumcu Belediyecilik başlığı altında bir çalışma yapıyoruz diyerek sempozyum üzerinden belediye hizmetlerine değinen Günaydın, Çankaya Belediyesi çalışmalarından örnekler verdi. Çankaya Belediyesi Gençlik Merkezi projesinden söz eden Günaydın, 304 kız, 100 de erkek öğrenci kapasiteli merkezin tüm CHP’li belediyelerin açtıklarının beşte biri kapasitesine eşdeğer olduğunu, Çankaya Belediyesi çocuk merkezi sayısının yıl sonuna dek 15’e çıkacağını açıklayarak toplam CHP’li belediyeler içerisinde yine önemli bir rakam teşkil ettiğini ifade etti. Belediye başkanlarının kime ne kadar emsal verdiğiyle ilgilenmiyor, tersine mantıkla ne kadar park ve yeşil alan yapıldığıyla ilgileniyoruz. Çansera ve Bademlidere’nin toplam 840 bin metrekarelik çok önemli bir büyüklükte olduğundan söz eden Günaydın, Sempozyumun bir inanç beraberliği olduğunu dile getirerek katkı verenleri selamladı.

İkinci gün konuşmasında da sempozyumda çarpıcı açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, belediyelerin bütçelerini nasıl ve nerelere kullandıklarından bahsetti. Bazı örnekler veren Günaydın, Büyükşehir Belediye Kanununun çarpıklığına da değindi. Bugünkü kanunda yurt yapımının görevler arasında sayılmadığının, hatta yurt yapanların cezalandırılmaya çalışıldığının altını çizen Günaydın “Yurt yapmayın diyorlar. Yurt yapanlara ceza uyguluyorlar, örnekleri var; Kadıköy’de uyguladılar, Çankaya’da uyguladılar. Biz de diyoruz ki; yurt yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

    Günaydın, iyi bir belediyecilik için gereken kriterleri sayarken “Kadın sığınma evi, kreş, yeşil alan yapmak zorundayız. Ulaşıma ne kadar para ayırdığımızı, sağlığa ne kadar para ayırdığımızı sorgulamalı ve başarı kriterlerimizi buna göre belirlemeliyiz. Eğer bunları yapmazsak geriye bir tek şey kalıyor. Belediye başkanı ne kadar televizyona çıkıyor, ne kadar gazetelere çıkıyor. Türkiye’de belediye başkanlarının basınla ilişkisi maalesef hizmet ilişkisi üzerinden olmuyor. O zaman -en çok basına çıkan belediye başkanı en başarılı belediye başkanıdır- tanımını bir an evvel yırtıp atmamız gerekmiyor mu?” ifadelerinde bulundu.

    Konuşmacılar:

     Çankaya Kent Konseyi Başkanı Dr. Işıkhan Güler’in moderatörlüğündeki ilk oturumda Prof. Dr. Aziz Konukman, Doç. Dr. Tayfun Çınar, Yrd. Doç. Dr. Hüsniye Akıllı ve Yrd. Doç. Dr. Sonay Bayramoğlu Özuğurlu konuşmacı olurken, CHP Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın moderatörlüğündeki ikinci oturuma Prof. Dr. Metin Özuğurlu, Doç. Dr. Mihriban Şengül, Doç. Dr. Meltem Çiçeklioğlu ve Dr. Işıkhan Güler konuşmacı olarak katıldı.

     Öğleden sonraki son oturumda ise CHP Parti Meclis Üyesi Doç. Dr. Seyhan Erdoğdu yönetiminde CHP Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Günaydın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve EMO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kaymakçıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Bu haber 15 Eylül 2013 00:00 tarihinde eklendi ve 673 kez okundu